Co to jest metalurgia? Proces i podział
Produkcja metali jest bardzo ważna. Zajmuje się tym dziedzina nauki, jaką jest metalurgia. Czym dokładnie jest? Jak wygląda proces metalurgiczny? Jakie wyodrębnia się spośród niej rodzaje? Co umożliwiają maszyny oraz jakie jest zastosowanie? Poznaj przemysł metalurgiczny i zdobądź wiedzę na jego temat. Zapraszamy do lektury naszego artykułu, z którego dowiesz się wszystkiego o przemyśle metalurgicznym.
Czym jest metalurgia?
Metalurgia jest dziedziną nauki, która polega na produkcji metali. Obejmuje także ich obróbkę, recykling czy utylizację odpadów. Studentów tego kierunku przygotowuje się do korzystania z technik komputerowych czy programów i maszyn, a także uczy podstaw automatyki, których zadaniem jest obsługa maszyn stosowanych w metalurgii proszków czy zwykłej.
Podział metalurgii i proces
Metalurgię w Radomsku lub innym mieście dzieli się na:
- żelaza – uzyskiwanie surówki, którą przerabia się na stal
- metali nieżelaznych
Na proces metalurgiczny składają się:
- wstępna przeróbka rudy – wzbogacenie i rozdrobnienie na przykład ogniowe, magnetyczne, grawitacyjne czy flotację
- spiekanie miałkich rud – aglomeracja
- rafinacja metalu
Wyróżnia się ponadto pirometalurgię, która zawiera procesy eliminacji tlenków metali w wysokich temperaturach oraz obejmuje procesy utleniania zanieczyszczeń. Proces ten znany jest jako świeżenie. Dodatkowo wyodrębnia się hydrometalurgię i elektrometalurgię, a także metalurgię proszków. Rozwój metalurgii jest związany z rozwojem hutnictwa. Metalurgia i jej podstawy przypadają na koniec XVIII wieku oraz jest uwarunkowany rozwojem chemii, metaloznawstwa czy fizyki.
Jaka jest rola maszyn w metalurgii?
Przemysł metalurgiczny rozwija się dzięki nowoczesnym maszynom. W ten sposób możliwe jest przyspieszenie i zwiększenie produkcji części metalowych używanych w nowych gałęziach przemysłu metalurgii. Stosowanie rurek, śrubek, sprężyn, gwoździ, słupów, blach czy innych produktów przestało być używane tylko do dużych konstrukcji architektury. W ten sposób wymuszono na producentach konstrukcji metalowych zmniejszenie oraz przystosowanie rozmiarów wyrobów do części samochodowych lub drobnych urządzeń codziennego użytku. Wymagało to jednak produkcji bardziej precyzyjnych urządzeń, które były dostosowane do powtarzalnego tworzenia i na większą skalę. Sterowane komputerowo z programami do monitorowania danych ruchów maszyny czy obsługa trudnych projektów to główne cechy nowoczesnych urządzeń, które stosuje się w przemyśle metalurgicznym.
Gdzie się wykorzystuje maszyny w metalurgii?
Jak się okazuje, każda strefa, która zawiera wytwarzanie konstrukcji metalowych, używa maszyn czy obrabiarek. Produkcja manualna wreszcie została zamieniona na nowoczesne technologie i programy. Odpowiadają one za precyzję pracy oraz powtarzalność. Zakres użytkowania urządzeń w przemyśle metalurgicznym jest szeroki. Do kształtowania części metalowych stosuje się:
- ciągarki do drutu
- prasy śrubowe
- gwoździarki
- młoty
- walce kuźnicze
- prasy hydrauliczne
- prasy do kucia
Metalurgia to także obróbka, która wykorzystuje centra obróbcze takie jak centra 5-osiowe, poziome, pionowe czy pozwalające na uzyskanie prędkości pracy na poziomie 18 tysięcy obrotów na minutę. Znajduje zastosowanie także mniejszy sprzęt, taki jak:
- dłutownice
- elektrodrążarki
- frezarki
- piły do metalu
- urządzenia do produkcji sprężyn
- podajniki
- szlifierki
- strugarki
- tokarki
- walcarki
- wytaczarki
W przypadku cienkich plastrów blachy używane są do wytwarzania rur oraz innych części metalowych. Sprawdzają się tutaj giętarki, wykrawarki, maszyny do nacinania, prasowania czy spawania blach.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana