Co to są surowce mineralne i do czego się je wykorzystuje?

Surowce mineralne w Polsce składają się na różne rodzaje. Jaki jest klasyczna ich klasyfikacja? Czym są surowce endogeniczne czy egzogeniczne? Czym są surowce energetyczne, a czym metaliczne? Jakie jest ich zastosowanie? Dowiesz się wszystkiego z naszego artykułu. Sprawdź, jaki jest podział surowców mineralnych oraz do czego się je właściwie stosuje!
Podział surowców mineralnych
Złoża mineralne to użyteczne minerały i skały. Surowce dzielą się na złoża:
- endogeniczne – magmowe np. złoża tlenków czy siarczków, pegmatytowe np. granaty, korund czy kamienie szlachetne i hydrotermalne, czyli cynk, ołów czy srebro
- egzogeniczne – wulkaniczne np. siarka z selenem, metamorficzne np. granit, wietrzeniowe i osadowe np. węgiel brunatny
Występowanie surowców w Polsce można zobaczyć na mapach w Internecie. Ze względu na formę wyróżnia się złoża w formie słupa, żyły, podkładu, gniazda, soczewki czy konkrecji.
Inny podział surowców mineralnych
Surowce mineralne w Polsce dzielą się poza tym na:
- energetyczne – węgiel kamienny i brunatny oraz gazy ziemny czy ropa naftowa
- metaliczne – rudy cynku i ołowiu, rudy żelaza i miedzi
- chemiczne – sole potasowe, kamienne i siarka
- skalne – żwiry, gliny, piaski, iły, piaskowce, dolomity, gipsy, wapienie, granity, kreda, porfiry, melafiry, bazalty, marmury, amfibolity i serpentynity
Zastosowanie surowców mineralnych w Polsce
Surowce mineralne stosuje się przede wszystkim w gospodarce. Węgiel kamienny służy do produkcji energii elektrycznej i ciepła oraz wyrobów węglowych. Jest także stosowany w kosmetyce. Natomiast węgiel brunatny znajduje zastosowanie w energetyce. Ropa naftowa z kolei służy do produkcji paliw, tworzyw sztucznych oraz farb, detergentów, środków ochrony roślin czy rozpuszczalników. Gaz ziemny w Polsce używany jest to tworzenia paliw, sztucznych materiałów czy detergentów. Można go spotkać w przemysłowych suszarniach czy domowych kuchniach. Produkuje się z jego pomocą żarówki i turbiny gazowe. Rudy cynku i ołowiu natomiast służą do galwanizacji blach czy stalowych wyrobów, jak również do wytwarzania mosiądzu czy chemikaliów.
Rudy miedzi wykorzystuje się za to przy samochodach, w budownictwie, telekomunikacji, transporcie, przemyśle farmaceutycznym, medycynie czy branży komputerowej. Sól kamienna natomiast jest stosowana w przemysłach: spożywczym, chemicznym i tekstylnym, a także w garbarstwie i drogownictwie. Sól potasową za to można wykorzystać przy produkcji wieloskładnikowych nawozów, do upraw oraz do uprawianych roślin czy chorób. Siarka wykorzystywana jest z kolei do tworzenia kwasu siarkowego czy produkcji pestycydów. Sprawdza się również przy rafinacji ropy naftowej oraz wyrabianiu mydeł i detergentów, jak również karm dla zwierząt. Piaskowce natomiast stosowane są przy produkcji płyt okładzinowych, materiałów izolacyjnych czy ściernych. Również w przemyśle ceramicznym, szklarskim i hutniczym. Często można je spotkać jako dekorację.
Granit za to używany jest w ogrodowej architekturze. Buduje się z niego drogi w formie kostki oraz produkuje wyroby galanterii kamiennej. Także jest stosowany w sporcie żużlowym. Znajduje także zastosowanie w budowie nagrobków, kuchennych blatów czy parapetów. Piasek za to używany jest do wyrobu szkła czy w budownictwie. Jest składnikiem tynków czy zapraw murarskich.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Phu Kastal Krzysztof Krystkowiak
Hutnictwo - wyroby woj. śląskie40-384 Katowice, bpa Herberta Bednorza 2A lok. 6