Czy anodowane aluminium jest zdrowe?
Anodowane aluminium wykorzystywane jest na szeroką skalę w przemyśle budowlanym, motoryzacyjnym i zbrojeniowym. Używa się go również do produkcji mebli, narzędzi oraz naczyń. Wiadomo jednak, że zbyt wysokie stężenie aluminium wywiera negatywny wpływ na organizm. Z tego artykułu dowiesz się, jakie są zalety aluminium poddanego anodowemu oksydowaniu i czy dzięki temu jest bezpieczniejsze dla człowieka.
Jak powstaje anodowane aluminium?
Anodowanie aluminium, inaczej eloksalacja lub anodowe oksydowanie, polega na zanurzeniu dodatnio spolaryzowanego aluminiowego substratu w uwodnionym roztworze elektrolitu o odczynie kwaśnym. W wyniku wieloetapowego procesu anodowania na powierzchni metalu wytwarza się szczelna warstwa tlenku glinu, która wykazuje wysoką trwałość i odporność. Aluminium anodowane jest twardsze, odporne na korozję, nie przewodzi prądu i poddaje się grawerowaniu. Wypolerowana powłoka jest bezbarwną, błyszczącą powierzchnią, która łatwo poddaje się czyszczeniu.
Anodowanie twarde - właściwości
Odmianą anodowanego oksydowania jest anodowanie twarde aluminium. Powłoki powstałe w tym procesie są jeszcze grubsze, twardsze i bardziej odporne na ścieranie niż te uzyskane w sposób konwencjonalny. Wykonywana pod okiem specjalistów, na przykład wiodącego usługodawcy w zakresie anodowania Anodal, twarda powłoka anodowa jest odporna na promieniowanie UV, wodę morską i kwaśne deszcze. Aluminium anodowane wykazuje trwałość stali, przy czym jest od niej o wiele lżejsze i tańsze.
Anodowane aluminium w kuchni
Największe kontrowersje związane z używaniem aluminium dotyczą jego kontaktu z żywnością. Aluminiowe naczynia cieszą się popularnością, ponieważ na ich gładkiej powierzchni jedzenie się nie przypala. Stosunkowo miękkie, naczynia z aluminium są jednak narażone na łatwe uszkodzenie. Zadrapana powierzchnia w styczności z jedzeniem o kwaśnym odczynie staje się szkodliwa dla zdrowia i może powodować poważne dolegliwości.
Czy w takim razie aluminium poddane anodowaniu chroni żywność przed wchłanianiem glinu? Tak! Powłoka anodowa jest szczelna w dwie strony – zabezpiecza materiał wejściowy przed działaniem nawet bardzo agresywnych czynników zewnętrznych, jak również stanowi barierę pomiędzy aluminium i żywnością. Tlenek glinu w 70% jest wtapiany w metal bazowy, uniemożliwiając złuszczanie się powierzchni. Powłoka jest również odporna na zarysowania. Warstwa anodowa ma odczyn obojętny, zatem nie wchodzi w reakcję z kwaśnymi składnikami, dzięki czemu gotowanie staje się w pełni bezpieczne.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana