Czym różni się cięcie laserowe od plazmowego?
Metody cięcia plazmą i laserem to obecnie dwie najpopularniejsze techniki. W obydwu przypadkach nie odnotowuje się dużych strat materiałów, a także możliwe jest precyzyjne wykonanie detali. O wyborze odpowiedniej przecinarki w znacznej mierze decyduje rodzaj obrabianego materiału i sam projekt. Podstawowa różnica tkwi także w kosztach eksploatacji maszyny plazmowej i laserowej.
Podobieństwa i różnice pomiędzy cięciem laserowym i plazmowym
Przecinanie laserowe wykorzystuje promieniowanie skupione na obrabianych obszarach, co przekłada się na niezwykłą precyzję. Termiczne rozdzielanie materiału za pomocą wiązki światła o bardzo małej szerokości linii emisyjnej polega na topieniu materiału w temperaturze kilku tysięcy stopni Celsjusza. Laser wykonuje małe szczeliny, skrupulatne kontury oraz niewielkie otwory przy jednocześnie zachowanej dobrej jakości krawędzi. Co ważne, operacje cięcia laserowego przebiegają w sposób w pełni zautomatyzowany na zaawansowanych maszynach CNC. Laserem można ciąć różne rodzaje miękkiej stali o grubości nie większej niż 30 milimetrów oraz stopy metali nieżelaznych, a także drewno, tworzywa sztuczne i papier.
Plazma z kolei jest zjonizowanym gazem będącym dobrym przewodnikiem prądu. Cięcie polega na rozgrzaniu obrabianego materiału do stanu płynnego i wydmuchiwaniu określonych obszarów poprzez silny strumień gazu, który osiąga prędkość zbliżoną do prędkości dźwięku. A zatem materiał poddawany jest nie tylko obróbce termicznej, jaka ma miejsce przy cieciu laserowym, ale także mechanicznej ciśnieniem gazu. Cięcie łukiem gazowym wykorzystuje się wyłącznie w stosunku do metali, czyli do miękkich blach, miedzi, stali nierdzewnej i aluminium.
Zakres zastosowania przecinarek laserowych i plazmowych
Sprzedażą maszyn do obróbki i cięcia zajmuje się firma E-Maszyny z Gdańska. Decydując się na zakup przecinarki, warto wziąć pod uwagę fakt, że przy dużych partiach produkcji niższe koszty eksploatacji są możliwe, korzystając z lasera. Niemniej jednak cięcie laserowe jest niemożliwe dla materiałów grubszych niż 30 milimetrów.
Cięcie laserowe ma wąską krawędź tnącą i może być stosowane do szerokiego spektrum materiałów, czego nie można powiedzieć o plazmie, gdzie można podawać wyłącznie materiały przewodzące prąd elektryczny. W wyniku cięcia plazmą powstaje większa szczelina, a wycinane wzory muszą być stosunkowo proste. Co więcej, w przypadku lasera osiągana jest wyższa prędkość cięcia, co przekłada się na możliwość zastosowania w produkcji masowej.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana