Gięcie CNC w teorii i praktyce

Gięcie to podstawowy proces obróbki, który wykorzystuje się w przemysłowym przetwórstwie metali. Pozwala on na uzyskanie pożądanych kształtów np. blach i rur. Wymaga zwrócenia uwagi na właściwości fizyczne stosowanego materiału. To one bowiem warunkują uzyskiwane efekty i wybór określonego urządzenia obróbczego. Przeczytaj i poznaj tę wyjątkową technikę wytwarzania.
Charakterystyka procesu gięcia elementów metodą CNC
Gięcie różnego rodzaju materiałów ma na celu nadanie im odpowiednich kształtów. Umożliwia ono również dodanie lub usunięcie pewnych elementów i tzw. naddatków. W ten sposób można opracować miękkie metale, takie jak pojedyncze arkusze blachy, rury, ale i duże elementy, np. bryły. Proces ten wymaga użycia specjalnych maszyn, które są precyzyjne i zapewniają równomierny rozkład siły. To ważna cecha, która pozwala na obróbkę nawet bardzo dużych, twardych i ciężkich przedmiotów.
Specjaliści firmy Mac-Tech, wskazują, że gięciu na ogół poddaje się blachy. Metoda ta sprawdza się przede wszystkim w przemyśle budowlanym. Służy ona do wykonywania elementów pokrycia dachowego z blachy trapezowej i blachodachówki. Można w ten sposób stworzyć rynny, rury oraz parapety. Materiał tak wyginany jest wykorzystywany do wznoszenia konstrukcji wiat przystankowych oraz garaży, tworzenia karoserii samochodowej, różnego rodzaju pojemników i elementów urządzeń elektronicznych.
Gięcie CNC – precyzja wykonania
Obróbka CNC opiera się na używaniu wyspecjalizowanych urządzeń. Zautomatyzowany proces pozwala na uzyskanie wysokiej dokładności w krótkim czasie. Giętarki CNC są wyposażone w nowoczesne systemy sterowania komputerowego, dzięki którym można wykonać wiele skomplikowanych zadań.
W technice tej na ogół stosuje się hydrauliczną prasę krawędziową, która sprawdza się przede wszystkich w gięciu blach. Dzięki niej otrzymuje się trwałe odgięcia lub elementy idealnie wyprofilowane. Co ważne, pozostała część jej konstrukcji nie zostaje naruszona.
Proces gięcia blach metodą CNC dzieli się na:
projektowanie,
przetwarzanie projektu,
wykonanie.
Metoda CNC, poza niezwykłą dokładnością, ma wiele innych zalet. Jest powtarzalna, a wykonanie wielu jednakowych elementów nie wymaga ponownego programowania komputera. Jest to technika wydajna, która pozwala oszczędzić czas.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Cadmet Zając i Wspólnicy sp.j.
Stal nierdzewna woj. małopolskie32-700 Bochnia, św. Leonarda 65 lok. 19