Izolacja termiczna w konstrukcjach stalowych

Konstrukcje stalowe to rozwiązanie bardzo często stosowane w wielu gałęziach gospodarki. Ze względu na szybki montaż, prostą rozbudowę oraz niewielkie koszty inwestycyjne hale stalowe zyskały stałe miejsce w przemyśle, logistyce czy rolnictwie. To uniwersalne obiekty sprawdzające się w niemal każdej branży. W dzisiejszym artykule przedstawimy sprawdzone sposoby na izolację termiczną konstrukcji stalowych. Zapraszamy do lektury.
Dlaczego należy zadbać o właściwe ocieplenie obiektów o konstrukcji stalowej?
Zastosowanie odpowiedniego materiału izolującego oraz właściwe wykonanie prac związanych z ociepleniem jest szczególnie ważne w przypadku obiektów o konstrukcji stalowej. Ma to związek z faktem, że stal jest materiałem charakteryzującym się wysokim współczynnikiem przenikania ciepła. Wynosi on około 58 W/(m·K). W porównaniu współczynnik przenikania ciepła wełny mineralnej, która jest jednym z najpopularniejszych materiałów wykorzystywanych do izolacji, wynosi około 0,035-0,045 W/(m·K). Jest to więc ogromna różnica.
Przeczytaj również: Na czym polega proces śrutowania konstrukcji stalowych
Ze względu na słabą izolację cieplną stali budynki oparte na konstrukcjach z tego materiału muszą być ocieplane. Jeżeli inwestor zrezygnowałby z izolacji termicznej, hala stalowa nie mogłaby pełnić funkcji magazynu do przechowywania towarów czy zakładu produkcyjnego. Zapewnienie odpowiedniej temperatury wewnątrz budynku jest istotne z perspektywy zarówno procesów produkcyjnych, jak i komfortu pracy osób zatrudnionych w danej firmie. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy temperatura powietrza w pomieszczeniach pracy nie powinna być niższa niż 14 stopni Celsjusza. Wykonanie ocieplenia hali stalowej jest więc swego rodzaju obowiązkiem właściciela zakładu.
Przeczytaj również: Konstrukcje stalowe - solidność i funkcjonalność w jednym
Jakich materiałów użyć do izolacji termicznej konstrukcji stalowych?
Wybór metody ocieplenia i materiałów izolacyjnych powinien być dostosowany do indywidualnych potrzeb inwestora oraz jego możliwości finansowych. Pod uwagę warto wziąć również metraż obiektu, a także dostęp do poszczególnych przegród.
Przeczytaj również: Jak prawidłowo utrzymywać hale systemowe, aby służyły przez długie lata?
Wśród najpopularniejszych materiałów wykorzystywanych do izolacji termicznej konstrukcji stalowych wymienia się wełnę mineralną w postaci mat, płyty polistyrenowe oraz pianki poliuretanowe PIR i PUR. Materiały te dostępne są m.in. w hurtowni izolacji termicznych Inbud z Gdyni. Niska cena, łatwa dostępność oraz prostota montażu sprawiają, że inwestorzy zwykle decydują się na wybór wełny lub styropianu. Izolacje z pianki charakteryzują się niższym współczynnikiem przenikania ciepła oraz większą wydajnością. Pianki posiadają ponadto właściwości hydroizolacyjne, zapewniając skuteczną ochronę przed szkodliwym działaniem wody. Za lepszą jakością idzie jednak wyższa cena. Za m2 ocieplenia pianką poliuretanową zapłacimy około 35-55 zł w zależności od rodzaju.
Bez względu na wybrany materiał należy zadbać o prawidłowe wykonanie ocieplenia dwóch głównych przegród, czyli ścian i dachu budynku. Dbałość o odpowiednią realizację prac związanych z izolacją termiczną konstrukcji stalowej zapewni zwiększony komfort użytkowania obiektu oraz wpłynie pozytywnie na ogólne koszty eksploatacji budynku.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Sławomir Butrykowski Metalkraft
Bramy, ogrodzenia, kraty woj. kujawsko-pomorskie87-800 Włocławek, Borowska 21
-
P.P.U.H. Plast-Met Paweł Piekarski
Schody, balustrady, poręcze woj. łódzkie90-261 Łódź, Jaracza 23 lok. 5
-
Mieczysław Pokój Zakład metalowy
Bramy, ogrodzenia, kraty woj. zachodniopomorskie72-004 Tanowo, Wojska Polskiego 129a