Jak dobrać listwę zębatą do bramy przesuwnej?
Listwa zębata do bramy przesuwnej to jeden z ważniejszych elementów automatyki. Listwa może być metalowa lub poliamidowa, a wybór odpowiednich podzespołów zależny jest od przeznaczenia bramy. Należy przy tym wziąć pod uwagę częstotliwość otwierania, ciężar bramy oraz jej wielkość. Podpowiadamy, jaką listwę zębatą wybrać do bram przemysłowych, a jaką na prywatne posesje.
Listwa poliamidowa czy metalowa?
Listwa zębata to element napędu bramy przesuwnej, który odpowiedzialny jest za przenoszenie siły wygenerowanej przez bramę na siłownik. Jak podkreśla producent automatyki do bram Motorline, listwa musi ściśle odpowiadać przeznaczeniu bramy. Dla przemysłu dedykowane są listwy metalowe, a dla prywatnych posesji głównie poliamidowe. Różnica tkwi w trwałości zastosowanych materiałów, a także w głośności pracy podzespołów.
Poliamidowe listwy do bram przesuwnych cechują się wysoką odpornością na korozję. Ich zaletą jest cicha praca i łatwość montażu. Listwy przykręcane są do bramy za pomocą metalowych wkrętów. Wykonane są z odpornego poliamidu i zatopionej w nim listwy stalowej dla zwiększenia wytrzymałości i sztywności. Bezproblemowo współpracują ze stalowym kołem zębatym. Listwa zębata metalowa jest znacznie odporniejsza i trwalsza w stosunku do listwy z tworzywa sztucznego. Dzięki galwanizacji jest odporna na korodowanie. Montowana jest w ocynkowanych tulejkach, które przykręca się do bramy.
Metalowe listwy doskonale współpracują z mocnymi napędami i ciężkimi bramami. Dlatego znajdują szerokie zastosowanie w przemyśle. Częstotliwość otwierania bramy nie powoduje szybkiej degradacji podzespołów, co przekłada się na trwałość całego systemu. Listwy z tworzywa sztucznego wykorzystywane są w automatyce do bram przesuwnych głównie na prywatnych posesjach. Za ich stosowaniem przemawia fakt, że pracują cicho. Lekkie bramy montowane w domach i średnia częstotliwość ich otwierania nie wymagają mocowania stalowych listew przemysłowych.
Jak dobrać automatykę do bramy z napędem?
Automatyka do bram przesuwnych powinna być dobrana w sposób umożliwiający wieloletnie i bezawaryjne użytkowanie. Właściwie dopasowane podzespoły decydują o cichej pracy oraz gwarantują komfort użytkowania. Kluczowe są zatem parametry wielkości i ciężkości przesuwnego skrzydła bramy oraz częstotliwość jej otwierania. Przyjmuje się, że w prywatnych domach brama otwiera się średnio 8 razy dziennie, a w zakładach przemysłowych nawet kilkanaście lub kilkadziesiąt razy w ciągu jednego dnia. Z tego względu metalowe listwy i koła zębate zdecydowanie lepiej będą pracować w bramach przemysłowych a ciche listwy z tworzywa sztucznego na prywatnych posesjach.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana