Jak urządzić garaż? Rodzaje garaży
Zastanawiasz się nad zakupem auta? Mieszkasz w domu i planujesz budowę garażu? Poznaj jego rodzaje ze względu na materiał, z którego są wykonywane. Czy lepiej się zdecydować na samodzielną konstrukcję, czy lepiej ją dobudować? Garaż blaszany, murowany czy drewniany? W jaki sposób można go urządzić i jakie meble będą potrzebne do warsztatu i majsterkowania? Sprawdzamy!
Jak urządzić warsztat w garażu?
W przypadku posiadania wolnego miejsca w garażu warto użyć go jako pomieszczenia do majsterkowania. Jest to dobry pomysł ze względu na to, że zabrudzenia czy hałas nie będą przeszkadzać sąsiadom czy rodzinie. Podstawą takiego warsztatu jest stół roboczy. Najlepszym wyborem będzie model rozkładany. Ważne, aby znajdował się daleko od samochodu.
Istotne jest poza tym oświetlenie. Zaleca się jasne światło, czyli około 300 lumenów. Dodatkowa lampa warsztatowa natomiast będzie świecić bezpośrednio na obszar pracy. Nie można zapomnieć o gniazdkach elektrycznych. Do nich będzie można podłączyć sprzęt nawet o dużym poborze mocy. Dodatkowo sprawdzą się:
- uchwyty na różne narzędzia
- haki i płyty perforowane
- półki i regały
- pojemniki lub słoiczki
- listwy magnetyczne
Rodzaje garaży
Garaż połączony z budynkiem to najczęściej wybierane rozwiązanie. Wyróżnia się w związku z tym takie rodzaje garaży jak:
- doklejone
- cofnięte
- wysunięte
- podziemne
Oprócz bramy garażowej istotne jest jego wnętrze. Wtopiony w bryłę obiektu stanowią część domu. Przykrywa go to samo zadaszenie, co pozostałą część domu. W ten sposób można ograniczyć koszty budowy. Potrzeba wówczas mniejszej ilości materiałów do pokrycia zadaszenia lub postawienia ścian zewnętrznych, jak również wykończenia. Najczęściej umieszcza się je od kierunku ulicy.
Garaż doklejony umiejscowiony jest przy bocznej ścianie obiektu mieszkalnego. Wyróżnia się własnym zadaszeniem. Nierzadko używany jest na prostokątnych działkach, przylegających szerokim bokiem do ulicy. Wysunięty natomiast wychodzi przed elewację budynku. Odpowiada za osłonięcie reszty domu, przez co przestrzeń jest bardziej prywatna. Łatwiejsze kierowanie pojazdem umożliwi dłuższy wjazd i wyjazd.
Garaż podziemny w piwnicy jest prawie rzadkością. Często dlatego, że wymaga sprawdzenia poziomu wód gruntowych na placu czy stworzenia podpiwniczenia i utworzenia podjazdu zgodnie z obowiązującymi przepisami. Trzeba przy tym pamiętać o instalacji zabezpieczającej przed zalaniem wodą z auta.
Ze względu na materiał wyróżnia się poza tym:
- garaże murowane
- garaże drewniane – wiąże się z dużym wyborem, a do jego zalet zalicza się energooszczędność, estetyka czy względy ekonomiczne
- garaże blaszane
Jakie meble wybrać do garażu?
W celu bezpiecznego przechowywania narzędzi sprawdzą się takie meble i akcesoria jak:
- szafki
- półki
- regały
- haczyki
Warto zwrócić uwagę na właściwości materiału oraz maksymalne obciążenie. Sprawdzą się regały szynowe z pojemnikami wykonanych z wytrzymałego polietylenu. Do jego zalet zalicza się wysoka odporność na wahania temperatur, smary czy środki chemiczne. Ponadto warto wykorzystać szafki narzędziowe na przykład ruchome modele modułowe. Ich zaletą jest wygodne rozbudowywanie o kolejne szuflady. Kółka szafki powinny się poruszać wygodnie we wszystkich kierunkach lub być wyposażone w blokadę. Dobrym rozwiązaniem jest montaż podsufitowy półek. Tylko wtedy będzie można podziwiać nowoczesny dom parterowy.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana