Jak wybrać odpowiednią blachodachówkę?
Blachodachówka to w Polsce jeden z najbardziej popularnych materiałów wykorzystywanych do pokrycia dachu. Na rynku dostępne są różne rodzaje produktów tego typu. Charakteryzują się rozmaitymi kształtami. Wyroby z najwyższej półki są bardzo wytrzymałe. Jak dobrać blachodachówkę do rodzaju dachu?
O czym warto pamiętać, wybierając blachodachówkę?
Dach to element konstrukcyjny stanowiący ochronę całego budynku, a to oznacza, że należy zwrócić szczególną uwagę na jakość pokrycia dachowego. Do najbardziej wytrzymałych produktów dostępnych w sklepach, należy blachodachówka wytwarzana z blachy ocynkowanej. Jest to niezwykle lekki materiał, dlatego polecany jest w przypadku więźb starszych. Blachodachówka występuje w różnych wersjach kolorystycznych oraz rozmiarach. Warto w tym momencie zwrócić uwagę na kształt dachu. Jest to czynnik w dużym stopniu determinujący wybór konkretnego wariantu blachodachówki. Jeśli dom zwieńczony jest skomplikowanym dachem z dużą liczbą zagięć i lukarn, to lepiej wybrać wersję modułową. Arkusze nie sprawdzą się, ponieważ trzeba je przycinać, a to bardzo wydłuża pracę i generuje dodatkowe koszty.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze blachodachówki?
Pierwszy ważny czynnik to dopasowanie pokrycia dachowego do warunków atmosferycznych, jakie panują w regionie, w którym zlokalizowany jest budynek. Większość blachodachówek jest odporna na zmienną pogodę, jednak należy zwrócić uwagę na warstwy ochronne. Powłoki powinny być grube i wytrzymałe. Tylko wtedy można liczyć na to, że dach przetrwa kilkanaście, a czasem nawet kilkadziesiąt lat. Do najtrwalszych powłok obecnie dostępnych zalicza się poliestrowe blachy ocynkowane obustronnie.
Eksperci z firmy Dachlux specjalizującej się w dystrybucji pokryć dachowych najwyższej klasy wymieniają kolejny niezwykle ważnych czynnik wpływający na zakup konkretnej blachodachówki:
Mało kto zdaje sobie sprawę, że przy zakupie blachodachówki, należy zwrócić uwagę na pochodzenie stali wykorzystanej do produkcji. To właśnie między innymi od tego czynnika zależy wytrzymałość całego dachu. Jeśli chcemy, by połacie przetrwały niejedną burzę, upalne lata czy porywiste wiatry, to stal musi pochodzić od czołowych liderów rynkowych.
Warto także zapoznać się z warunkami gwarancji. Zazwyczaj producenci dają 10 bądź 15 lat gwarancji na pokrycia dachowe. Są jednak dostępne surowce z wyższej półki, na które klient może dostać aż 40 lat zabezpieczenia. Istotną rolę odgrywa także wysokość przetłoczenia. Najlepiej zdecydować się na zakup blachodachówki z potrójnym tłoczeniem, które nie tylko dobrze się prezentuje, lecz także zapewnia podwyższoną szczelność dachu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana