Jaki sejf do domu wybrać?

Spis treści
- Rodzaje sejfów ze względu na wielkość
- Na co należy zwrócić uwagę?
- Jakie wyróżnia się rodzaje zamka?
- Czy opłaca się kupować domowy sejf?
Bezpieczne przechowywanie biżuterii czy ważnych dokumentów zapewni sejf domowy. Jakie wyróżnia się rodzaje ze względu na wielkość? Czy opłaca się model ścienny czy podłogowy? Czy sposób montażu ma znaczenie? Jakie są typy zamków? Jakie są zalety posiadania sejfu? Wszystkiego tego dowiesz się z naszego artykułu. Sprawdź, jaki model do domu najlepiej wybrać.
Rodzaje sejfów ze względu na wielkość
Sejfy domowe można podzielić ze względu na miejsce, metodę instalacji, funkcjonalność czy przeznaczenie. Mogą być niewielkie i przeznaczone na paszport czy biżuterię, jak i duże na przykład na broń czy dzieła sztuki. W związku z tym wyodrębnia się:
- sejf ścienny – wmurowuje się go w ścianę, dlatego wyposażony jest w odpowiedni kołnierz wokół przedniego panelu czy kotwy, które pozwalają na trwałe zamontowanie w murze
- sejf podłogowy – w przypadku większych modeli unieruchamia się je przez montaż do stropu lub posadzki
- sejf meblowy – naśladuje mebel lub stanowi część na przykład biblioteki
Ważne, aby mały lub średni model był w odpowiedni sposób zamontowany. W ten sposób zapobiegnie się jego kradzieży wraz z zawartością. Wmurowany w ścianę przynosi dobre zabezpieczenie dla bocznych ścianek. Pozwala to zaprojektować ścianki na cieńsze. Wpływa to na cenę produktu.
Na co należy zwrócić uwagę?
Wybierając sejf na pieniądze czy na klucze należy zwrócić uwagę na rozmiar. Wymiary określa się poprzez:
- wysokość
- szerokość
- pojemność
- głębokość
W zależności od tego, co będzie w nim przechowywane, wybiera się rozmiar. Do przechowywania paszportu, zapasowych kluczyków czy biżuterii wystarczy mini sejf o wysokości i szerokości około 45 centymetrów. Pojemniejszy model powinien mieć w przypadku przechowywania umów czy materiałów. Istotna jest poza tym lokalizacja. Istnieją na rynku wolno stojące sejfy lub widzące na ścianie. Większość modeli wymaga zakotwienia do podłoża, co nie pozwala na przeniesienie. Najlepiej umieścić go w ścianie.
Kasetka na pieniądze czy biżuterię? Istotna jest także zawartość. Dokumenty, laptopy czy broń to tylko niektóre propozycje. Ważne, aby miał certyfikat, który potwierdzi jego zgodność z normami europejskimi. Wiąże się to z klasą odporności na włamanie i limitami wartości pieniężnych, które można następnie przechowywać w sejfie. Wypłacenie odszkodowania będzie możliwe tylko przy certyfikacie i właściwej klasie.
Jakie wyróżnia się rodzaje zamka?
Najczęściej firmy oferujące sejfy domowe dostarczają standardowe zamki kluczowe. Są dopasowane do sejfu, kasy pancernej czy szafy. Wówczas dostaje się 2 klucze. Dzięki specyficznemu wykonaniu stworzenie kopii jest trudne. Zamiast kluczy, które się mogą zgubić, istnieje jeszcze opcja zamków szyfrowych – mechanicznych lub elektronicznych. W przypadku mechanicznych ustawia się pokrętło w odpowiedniej pozycji. W ten sposób nie trzeba się troszczyć o przechowywanie klucza czy wymianę baterii. Zamki elektroniczne działają na zasadzie wpisania kodu, czyli właściwej kombinacji cyfr. Nierzadko możliwe jest ustawienie aż 3 różnych szyfrów. Uwaga: Baterię należy wymienić co kilka lat.
Czy opłaca się kupować domowy sejf?
Nabycie sejfu domowego to dobra inwestycja. Dzięki temu zabezpieczy się mienie przed niepożądanymi osobami. W przypadku sejfu na broń przechowywanie jest wygodniejsze. Zabezpieczy także wartościowe przedmioty przed pożarem czy innym kataklizmem. Przechowywanie wartościowych rzeczy w jednym miejscu zapobiegnie zagubieniu się cennych dokumentów czy przedmiotów.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Zakład Mechaniczno Spawalniczy MUS Wojciech Kupiński
Metale - obróbka, maszyny woj. małopolskie32-020 Wieliczka, Grunwaldzka 11