Jakie śruby stosuje się w konstrukcjach stalowych?
Śruby do konstrukcji stalowych obecnie zastępują inne techniki łączenia elementów, czyli na przykład nitrowanie i spawanie, zwłaszcza podczas napraw i remontów. Złącze śrubowe jest łatwe do wykonania – wystarczy wywiercić odpowiedni otwór i umieścić w nim właściwy rodzaj śruby. Tego typu połączenia charakteryzują się wysoką nośnością, a więc dobrze przenoszą siły i naprężenia powstające w konstrukcjach.
Wymagania wobec śrub stosowanych w konstrukcjach stalowych
Obecnie wymagania stawiane śrubom do konstrukcji stalowych są definiowane na mocy rozporządzeń UE. Zgodnie z regulacjami Eurocode 3 i normą DIN EN 1993 połączenia stalowe różnią się pod względem oddziałujących na nie obciążeń – mogą być ścinane, rozciągane, zwykłe i wstępnie sprężane. Klasyfikacja ta determinuje rodzaj śrub, jakie mogą być zastosowane w konkretnym przypadku.
Co do zasady do połączeń konstrukcji stalowych nie można wykorzystywać śrub cynkowanych galwanicznie o klasach wytrzymałości 4.8, 5.8, 6.8, 8.8 i 10.9. Śruby do konstrukcji stalowych mogą być wykonane ze stali nisko lub średniowęglowej cynkowanej ogniowo. Podobne wymogi dotyczą pozostałych elementów łączenia, czyli nakrętek i podkładek. Zestaw powinien pochodzić od jednego producenta, co pozwoli ograniczyć ryzyko, że poszczególne komponenty nie będą do siebie pasować, a w przypadku połączeń sprężanych jest to bardzo ważne. Kompletne połączenia śrubowe spełniające wymagania normy DIN EN 1993 kupić można w sklepie internetowym srubynakretki.pl, którego właścicielem jest firma MIX-MET.
Rodzaje połączeń w konstrukcjach stalowych
W zależności od wymagań konkretnej konstrukcji stosuje się inny rodzaj złącza śrubowego. Połączenie nakładkowe i zakładkowe wykonywane są w punktach styku pasów w belkach i słupach oraz w kratownicach, a doczołowe w stykach z elementami konstrukcji nośnych – tego typu złącze przenosi siły podłużne, poprzeczne i zginające. Z kolei połączenia kotwowe służą do mocowania słupów i belek w betonie.
W przypadku połączeń nakładkowych stosować można śruby sprężone lub nieprężone, ale połączenia doczołowe wymagają już śrub o wysokiej wytrzymałości na ściskanie. Wynika to faktu występowania sił rozciągających. Śruby do połączeń sprężanych HV muszą mieć odpowiednią grubość i długość, co zależne jest od specyfiki konkretnej konstrukcji stalowej. Ważne jest, aby łączenie było wytrzymałe na czynniki atmosferyczne i urazy mechaniczne – w przeciwnym wypadku układ może być niestabilny i podatny na uszkodzenia.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana