Obróbka aluminium – podstawowe informacje

Spis treści
Aluminium to tworzywo coraz chętniej wykorzystywane w różnych dziedzinach przemysłu – wytwarza się z niego różnego rodzaju elementy między innymi na potrzeby branży motoryzacyjnej oraz budowlanej. Wynika to w głównej mierze z bardzo korzystnych właściwości stopów metalu, wśród których wymienić można między innymi wysoką podatność na obróbkę. Jakich metod się w tej dziedzinie używa?
Obróbka skrawaniem
Stopy aluminiowe odznaczają się dużym współczynnikiem rozszerzalności liniowej przy jednoczesnym małym współczynniku sprężystości wzdłużnej. W praktyce oznacza to, że świetnie nadają się do obróbki skrawaniem. Obejmuje to takie metody jak
Przeczytaj również: Spawanie konstrukcji stalowych – przewodnik po procesie
- frezowanie – polega na modelowaniu powierzchni elementu przy pomocy obrotowego narzędzia skrawającego, nazywanego frezem. Przy pomocy frezowania możliwe jest wykonanie skomplikowanych elementów, takich jak koła zębate. Frezowanie aluminium odbywa się zazwyczaj dwuetapowo – w pierwszym, wykonywanym na sucho, elementom nadaje się zgrubną formą, w etapie drugim obróbka ma charakter precyzyjny,
- toczenie – w tej metodzie element wprawiany jest w ruch obrotowy, a następnie pozbawiany naddatku przy pomocy nieruchomego noża tokarskiego. Toczenie stosowane jest w obróbce elementów obrotowych, takich jak tuleje, kule etc.
Poza tym do obróbki skrawaniem aluminium zaliczamy metody takie jak cięcie, wiercenie i gwintowanie. Na przemysłową skalę obróbka wykonywana jest z użyciem zaawansowanych maszyn sterowanych komputerowo, czyli obrabiarek CNC – ich zaletą jest wysoka szybkość pracy oraz precyzja, co przekłada się na minimalizację kosztów. Profesjonalną obróbkę aluminium przy użyciu urządzeń CNC znajdziemy w ofercie firmy CMPlast.
Przeczytaj również: Jakie są metody spawania?
Spawanie
Kolejną formą obróbki elementów aluminiowych jest spawanie, czyli łączenie metalowych elementów w trwałą całość. W spawaniu aluminium używa się zazwyczaj metod MIG/MAG oraz TIG. Metody te różnią się miedzy sobą głównie używanymi materiałami – MIG/MAG opiera się na wykorzystanie topliwych elektrod, z kolei w metodzie TIG elektroda nie ulega stopieniu, spoiwo jest podawane osobno. W obu przypadkach wykorzystuje się jednak osłony z gazów (np. helu), które chroni świeży spaw przed utlenieniem, tym samym zwiększając znacznie jego trwałość. Na koniec spaw jest dokładnie szlifowany, aby usunąć nieregularność powierzchni.
Przeczytaj również: Na czym polega frezowanie CNC?
Obróbka plastyczna
Aluminium odznacza się również wysoką plastycznością, co czyni z niego dobry materiał do produkcji folii i blach, prętów, drutów oraz kształtowników. Walcowanie, gięcie czy wyciskanie aluminium może odbywać się zarówno na gorąco, jak i na zimno.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Zakład Mechaniczno Spawalniczy MUS Wojciech Kupiński
Metale - obróbka, maszyny woj. małopolskie32-020 Wieliczka, Grunwaldzka 11