Z jakich materiałów wykonuje się regały magazynowe?

Regały magazynowe to konstrukcje umożliwiające składowanie towarów o różnej ciężkości i wielkości. Powinny być przede wszystkim wytrzymałe i odporne na procesy korozji – nie bez znaczenia pozostają zatem materiały używane do ich produkcji. Tym bardziej że trwałość regałów przekłada się nie tylko na bezpieczeństwo pracowników, ale także ogranicza koszty związane z ewentualnymi uszkodzeniami.
Materiały używane do produkcji regałów magazynowych
O wytrzymałości regałów magazynowych decydują elementy nośne. A więc istotne jest, z jakich materiałów powstają. Zasadniczo konstrukcja regałów powinna być zgodna z Polskimi Normami PN-EN-15635, PN-EN-15512 i PN-EN 15629. Dlatego też zdecydowana większość regałów magazynowych powstaje właśnie ze stali.
Strukturę nośną regałów tworzą stalowe elementy – profile i płaskowniki o dobrej wytrzymałości na zginanie i skręcanie. Sztywność materiału jest podnoszona poprzez wykonywanie w nim dodatkowych przetłoczeń. Wypełnienia pomiędzy trawersami powstają z belek poprzecznych i kratownic stalowych lub aluminiowych, które wykonywane są ze zgrzewanych lub wciskanych płaskowników. W regałach półkowych stosuje się płyty ze sklejki lub materiałów drewnopodobnych. Przed wypadnięciem towarów chronią siatki ochronne składające się z cienkich stalowych ocynkowanych prętów. Z kolei odbojnice i ramy powstają z tłoczonej blachy stalowej, a także z elastomerów – kauczuku lub gumy.
Jak skonstruowane są regały magazynowe?
Warto pamiętać, że regał magazynowy musi zamontowany zgodnie z zaleceniami producenta. W przeciwnym wypadku może stanowić zagrożenie. Montaż regałów magazynowych powinien być zatem odpowiednio rozplanowany, z uwzględnieniem nośności i dopuszczalnych obciążeń poszczególnych elementów. Montażem systemów regałowych zajmują się wyspecjalizowane firmy, czego przykładem jest przedsiębiorstwo ORSON z Warszawy. Regały powinny odpowiadać zapisom norm oraz mieć certyfikat w postaci deklaracji zgodności.
Regały, które służą do przechowywania ładunków spaletyzowanych, zbudowane są ze słupów nośnych mocowanych do posadzki. Słupy nośne łączy się stemplami tworzącymi ramę, a te zespaja się następnie z belkami trawersowymi, które wydzielają przestrzeń pojedynczego regału. Inaczej sprawa wygląda w przypadku regałów wspornikowych – do pojedynczego słupa montuje się wysięgniki, na których rozkładany jest towar. Słupy łączy się wzmocnieniami poprzecznymi. Analogicznie skonstruowane są regały półkowe. Różnica polega jedynie na tym, że na wysięgnikach montuje się półki w postaci płyt.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Zakład Mechaniczno Spawalniczy MUS Wojciech Kupiński
Metale - obróbka, maszyny woj. małopolskie32-020 Wieliczka, Grunwaldzka 11